Mam wrażenie, że łuszczyca nie jest już tak anonimową chorobą jak chociażby u schyłku lat 90’ ubiegłego wieku, kiedy jako dziecko usłyszałem o niej w gabinecie dermatologicznym. Jednak nadal spora część społeczeństwa o łuszczycy wie tylko tyle, że to choroba skóry. Nie wiedzą czym tak właściwie jest łuszczyca? Skąd się bierze? Jakie są jej przyczyny i najczęściej spotykane objawy? Ten wpis ma być odpowiedzią na większość z tych podstawowych pytań.

Co to jest łuszczyca?

Łuszczyca (łac. psoriasis) to przewlekła choroba o podłożu autoimmunologicznym. Oznacza to, że u podstaw choroby leży nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, w wyniku której organizm niszczy własne komórki. W przypadku łuszczycy dochodzi do nadmiernego niszczenia komórek skóry. Taka sama ilość naskórka, która u zdrowego człowieka złuszcza się w przeciągu miesiąca, u osoby chorej na łuszczyce ulega złuszczeniu w ciągu kilku dni.

Czy łuszczycą można się zarazić?

Ile to ja razy widziałem to pytania na przeróżnych forach i grupach internetowych. Nie, łuszczycą nie można się zarazić. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić poprzez jakikolwiek kontakt z chorą osobą.

Łuszczycą nie można się zarazić. Łuszczyca to nie czarna ospa.

Łuszczyca jest chorobą uwarunkowaną genetycznie, jednak sposób dziedziczenia łuszczycy jest bardzo złożony. W przypadku psoriasis mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem wielogenowym. Oznacza to, że za powstanie choroby odpowiada cały zestaw genów oraz czynniki środowiskowe regulujące ekspresję poszczególnych genów.

Jakie jest ryzyko, że dziecko odziedziczy łuszczycę po rodzicach?

Czytałem kilka różnych opracowań na ten temat i w zależności od źródła te procenty kształtują się nieco inaczej. Jednak zazwyczaj szacuje się, że ryzyko zachorowania na łuszczycę wynosi około 10-20% kiedy dziedziczymy chorobę od jednego rodzica i aż 40-50% kiedy oboje rodziców chorują na łuszczycę.

Naukowcy szacują, że nawet 10% populacji może częściowo dziedziczyć geny odpowiedzialne za powstawanie łuszczycy, ale ostatecznie tylko u 2% ogólnej populacji łuszczyca faktycznie się objawi. Zazwyczaj potrzebne jest jeszcze wystąpienie czynnika wywołującego chorobę. Ten temat postaram się dokładniej opisać w osobnym wpisie na blogu.

Objawy łuszczycy

Łuszczyca to choroba skóry i to zazwyczaj na skórze pojawiają się pierwsze objawy. W przypadku łuszczycy pospolitej, która jest najczęściej spotykanym typem łuszczycy, objawem są wypukłe plamy (wykwity) na skórze pokryte srebrnobiałą łuską. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na kolanach, łokciach oraz na plecach w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Zdarza się również, że pierwsze zmiany pojawiają się na owłosionej skórze głowy. Wykwity z czasem złuszczają się i sypią, co niekiedy, w pierwszych fazach choroby, może przypominać zwykły łupież.

Pomimo tego, że zazwyczaj łuszczycę rozpatruje się w kategorii chorób skóry, to może ona występować również na paznokciach. Mogą to być zmiany towarzyszące łuskom rozsianym po całym ciele, ale zdarza się też, że jest to jedyne miejsce, w którym choroba się objawia.

Kolejnym miejscem występowania łuszczycy są stawy. Jest to jedyny organ wewnętrzny człowieka, który może zostać zaatakowany przez łuszczycę. Jednocześnie jest to jeden z najgroźniejszych typów łuszczycy, nazywany łuszczycą stawową lub łuszczycowym zapaleniem stawów. Objawia się bólem oraz sztywnością stawów i najczęściej (przynajmniej na początku) dotyczy stawów rąk i stóp. Łuszczyca stawowa przyjmuje jednak też inne formy, które mogą prowadzić do deformacji stawów, a w najgorszych przypadkach powodować nawet trwałe kalectwo.

Co to jest łuszczyca? Podsumowanie.

Jak widać łuszczyca to dosyć skomplikowana choroba immunologiczna. Nie można się nią w żaden sposób zarazić od innej chorej na łuszczycę osoby, ale można ją odziedziczyć. Rozróżniamy kilka typów łuszczycy: od najpopularniejszej łuszczycy pospolitej, po bardzo groźne łuszczycowe zapalenie stawów. Najczęściej objawia się w postaci czerwonych plam na skórze pokrytych srebrną łuską. Jak dotąd nie opracowano leku, który skutecznie i na zawsze eliminowałby łuszczycę z organizmu – znane są jedynie sposoby jej czasowego wygaszania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *