Natura od zawsze dostarczała ludziom wielu cennych dla zdrowia substancji. Kiedyś cała medycyna opierała się na produktach pochodzenia naturalnego. Nasze babcie zbierały polne i leśne zioła, a następnie przygotowywały z nich różnego rodzaju maści, nalewki i syropy. Obecnie coraz częściej zastępujemy naturalne składniki ich laboratoryjnymi zamiennikami – bo tak szybciej, taniej lub wygodniej. Czasami jednak nadal warto sięgać po naturalne produkty, takie jak dziegieć brzozowy, do czego będę Was co jakiś czas zachęcał na łamach tego bloga.

Co to jest dziegieć brzozowy?

Dziegieć brzozowy to naturalny produkt powstający w wyniku suchej destylacji, która polega na ogrzewaniu drewna brzozowego lub kory brzozowej. Sucha destylacja odbywa się bez dopływy powietrza i prowadzi do powstawania gazów, które następnie w wyniku chłodzenia ulegają skropleniu.

Dziegieć brzozowy przybiera formę gęstej i bardzo lepkiej smoły o ciemnobrunatnym kolorze. Zapach dziegciu brzozowego, delikatnie mówiąc, mocno odbiega od zapachów popularnych kosmetyków. A mówiąc wprost: dziegieć brzozowy po prostu śmierdzi i to bardzo intensywnie śmierdzi… 🙂

Ten intensywny zapach wynika w skórę głowy oraz włosy. Zdarza się, że nawet po kilku dniach od umycia głowy szamponem z dodatkiem dziegciu brzozowego, jego zapach nadal jest wyczuwalny. Sam się o tym wielokrotnie przekonałem. Co ciekawe, po kolejnym zmoczeniu głowy w trakcie brania prysznica lub podczas deszczu, zapach dziegciu na nowo się uwydatnia. Jednak spokojnie! Da się wytrzymać 🙂

Ciekawostka…

Dziegieć bukowy ze względu na swoje antyseptyczne i bakteriobójcze właściwości jest stosowany przy pielęgnacji końskich kopyt. Wykorzystuje się go również w łowiectwie, gdyż jego zapach bardzo skutecznie wabi dziką zwierzynę, a w szczególności dziki.
Stosujesz kosmetyki z dziegciem? Miej się na baczności podczas leśnych spacerów! 🙂

Dziegieć brzozowy a dziegieć mineralny

Dziegieć pozyskuje się również z innych gatunków drzew (np. wspomniany wyżej dziegieć bukowy), a także z węgla kamiennego. Ten ostatni owiany jest szczególnie złą sławą. Dziegieć mineralny, pozyskiwany w procesie odgazowywania węgla kamiennego, zawiera sporo substancji o działaniu kancerogennym, przyczyniających się do rozwoju nowotworów. Kosmetyki i leki oparte na dziegciu mineralnym, podczas stosowania na duże powierzchnie skóry, mogą być szkodliwe dla naszych nerek i wątroby.

W 2001 roku dyrektywa Parlamentu Europejskiego (2001/83/WE) zakazała sprzedaży produktów mogących szkodzić zdrowiu. Wśród tych produktów znalazł się również dziegieć mineralny, nazywany czasami też smołą pogazową. Niestety w wyniku ogólnego zamieszczania ucierpiała wtedy też reputacja dziegciu brzozowego, który uważany jest za ten najbezpieczniejszy.

Czytaj skład kosmetyków. Unikaj preparatów niewiadomego pochodzenia.

Zastosowanie dziegciu brzozowego w leczeniu łuszczycy

Pomimo „nietypowego” zapachu dziegieć brzozowy cały czas zyskuje nowych zwolenników, a wszystko to dzięki swoim leczniczym właściwościom. Warto zwrócić uwagę na jego antyseptyczne działanie, a co za tym idzie wysoką skuteczność w niszczeniu drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby znajdujące się na powierzchni skóry. Właśnie dzięki swoim antyseptycznym właściwościom dziegieć brzozowy może być z powodzeniem stosowany w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry.

Dziegieć brzozowy możemy spotkać w wielu produktach kosmetycznych: kremach, maseczkach, mydłach oraz w szamponach. Osobiście używam przede wszystkim szamponów z dziegciem brzozowych, gdyż świetnie sprawdzają się w walce z łuszczycą skóry głowy. W przyszłości zrecenzuję Wam kilka szamponów, które sam do tej pory testowałem. Planuję również za jakiś czas wypróbować mydło dziegciowe.

W składzie kosmetyków dziegieć brzozowy zazwyczaj występuje pod nazwami: Oleum Betulae, Tar, Betula Tar, Birch Tar Oil, Oleum Rusci, Pyroleum Betulae.

Należy pamiętać o tym, że w kosmetykach dziegieć brzozowy jest odpowiednio rozcieńczany, a jego bezpieczne stężenie w produkcie kosmetycznym wynosi od 1% do 5%. Pamiętajcie, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta opisanych na opakowaniu danego produktu.

Dziegieć brzozowy – przeciwwskazania

Kosmetyków z dziegciem brzozowym nie można nakładać na otwarte rany, więc zupełnie odpada stosowanie dziegciu przy wysiękowej odmianie łuszczycy lub przy zapaleniu mieszków włosowych. Kosmetyki dziegciowe mają też właściwości fotouczulające, więc podczas ich stosowania należy uważać na promieniowanie słoneczne. Dziegciu brzozowego nie powinny stosować również kobiety będące w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *